Proget

„Firma odpowiedzialna cyfrowo jest przede wszystkim świadoma tego, jak nowoczesna technologia pomaga w prowadzeniu biznesu. Dostęp do danych służbowych z poziomu telefonów czy tabletów w każdym momencie i miejscu jest obecnie niezbędny, a pracownicy wyposażeni w odpowiednie urządzenia pracują bardziej efektywnie. Jednak nowe możliwości to także kolejne zagrożenia dla krytycznych danych firmowych lub osobowych. W mojej ocenie największym wyzwaniem dla firm jest wprowadzenie standardu bezpieczeństwa informacji. Niestety potwierdzają to liczne doniesienia medialne o wyciekach haseł, podsłuchach, czy lukach w popularnych aplikacjach. Przedsiębiorstwa coraz częściej dostrzegają zagrożenia, przez co ich działania w zakresie zabezpieczania informacji na przestrzeni ostatnich lat zdecydowanie przybrały na sile. Natomiast to, co jeszcze w wielu firmach pozostaje do dopracowania lub wdrożenia od podstaw, to z pewnością dbanie o przestrzeganie jednolitych polityk bezpieczeństwa oraz standardu szyfrowania i zabezpieczania danych, także na urządzeniach mobilnych. Pamiętajmy, że te urządzenia mają częstokroć dostęp do takich samych informacji jak komputer służbowy, a najczęściej nie ma nad nimi żadnego nadzoru. Służbowa skrzynka pocztowa z wrażliwymi informacjami, fakturami, dane osobowe, SMS-y, pliki zdjęciowe czy tekstowe – te wszystkie informacje mogą trafić w niepowołane ręce w przypadku zgubienia czy kradzieży urządzenia. Dlatego moim zdaniem, firma odpowiedzialna cyfrowo powinna zatroszczyć się o wszystkie urządzenia, które mają jakikolwiek dostęp do danych służbowych, a także wykorzystać usprawnienia IT i systemy, które ułatwiają pracę i zwiększają komfort administrowania własnością przedsiębiorstwa. Cieszę się, że mogę tworzyć firmę, która edukuje i tworzy rozwiązania w zakresie zabezpieczania urządzeń mobilnych, danych na nich zawartych oraz zdalnego zarządzania tymi urządzeniami. Jednocześnie mam kontakt z wieloma organizacjami, które dawniej nie zdawały sobie do końca sprawy z istniejących zagrożeń, a dziś są zdecydowanymi zwolennikami zarządzania mobilnością i stosowania polityk bezpieczeństwa. Co więcej, edukują także pracowników w tym zakresie.

Odpowiedzialność cyfrowa to dość szerokie pojęcie, jednak myślę, że będzie się pojawiało coraz częściej w debatach publicznych. Nie unikniemy podążania za technologią, powinniśmy uczyć się zwinnie ją wykorzystywać w zarządzaniu nie tylko przedsiębiorstwami prywatnymi, ale także placówkami samorządowymi, rządowymi, we wszystkich sektorach rynku. Jako producent systemu Proget, służącego do ochrony urządzeń mobilnych, śledzimy najnowsze trendy i rozwój technologii mobilnych, sprawdzamy możliwość ich wykorzystania przez naszych klientów. Współpracujemy ze światowymi markami takimi jak Samsung, Apple, Huawei, Microsoft, aby móc integrować rozwiązania niezależnie od infrastruktury posiadanej w danej firmie czy instytucji. Charakterystyka działalności mojej firmy wręcz wymaga bieżącego podążania za technologią jutra, a tworzenie systemu bezpieczeństwa IT wiąże się z ciągłym wyścigiem zbrojeń i dostosowywaniem się do wymagań rynku. Odpowiedzialność cyfrowa jest na stałym, wysokim poziomie i nie można o niej zapominać.


Jest jeszcze jeden ważny aspekt, o którym warto powiedzieć. Wiele przedsiębiorstw dopuszcza stosowanie np. prywatnych smartfonów do celów służbowych (tzw. model BYOD Bring Your Own Device). Jest to podejście bardzo popularne szczególnie w USA, natomiast również w Polsce coraz więcej firm dostrzega korzyści. Z jednej strony pracownik może korzystać z urządzenia, które po prostu zna i lubi, a firma nie ponosi kosztów zakupu sprzętu i ma pewność, że pracownik zawsze będzie osiągalny. Taki model powoduje jednocześnie, że korporacyjna odpowiedzialność cyfrowa zwiększa się. Dlatego pokazujemy dobre praktyki i wdrażamy rozwiązanie, które tworzy na urządzeniu bezpieczny i oddzielony od danych prywatnych, tzw. kontener służbowy. Tą przestrzenią służbową może w całości zarządzać administrator, nie mając jednocześnie dostępu do danych prywatnych użytkownika. Tego rodzaju zabezpieczenia mają pozytywny wpływ nie tylko na ochronę danych, ale także na świadomość samych pracowników odnośnie możliwych zagrożeń. Zachęcamy przedsiębiorstwa, aby podążały za trendami technologicznymi, które służą rozwojowi, wprowadzaniu usprawnień, ale także bezpieczeństwu. Dlatego aktywnie wspieramy, edukujemy i doradzamy firmom oraz instytucjom, które chcą zadbać o bezpieczeństwo danych mobilnych. Jesteśmy świadomi tego, że mamy wpływ na poczucie kontroli nad informacjami w wielu firmach na świecie i czujemy się odpowiedzialni za poziom bezpieczeństwa danych naszych kontrahentów.


W naszej działalności dopuszczenie do wykluczenia cyfrowego byłoby znaczącym niedopatrzeniem i miałoby zdecydowany wpływ na pogorszenie kondycji przedsiębiorstwa. Pracownicy Proget mają dostęp do najnowszych narzędzi do tworzenia oprogramowania, a i sam proces tworzenia opiera się na metodyce zwinnej zgodnie z manifestem Agile. Ciągłe doskonalenie umiejętności i dostęp do nowinek są niezbędne szczególnie w firmie, która działa w branży IT Security. Jednocześnie dbamy o to, aby pracownicy mogli odpocząć od cyfrowego świata, zapewniając chwile rozrywki w ciągu godzin pracy. Stawiamy także na pracę zespołu w biurze zamiast pracy zdalnej, co ma zdecydowanie pozytywny wpływ na relacje społeczne między członkami zespołu.


Współpraca technologiczna z producentami urządzeń oraz systemów operacyjnych pozwala na przetestowanie tych rozwiązań jeszcze przed ich oficjalną premierą. Bierzemy odpowiedzialność za system, który musi być nieustannie gotowy do obsługi najnowszych technologii i nie możemy pozwolić sobie na zaniedbania. Wymaga tego od nas także grono klientów, którzy chcą mieć pewność, że kupione urządzenie może niemalże natychmiast zostać objęte ochroną naszego systemu. Dzięki tak rozbudowanej współpracy, firma i pracownicy są w stanie ciągłego uczenia się i tworzenia nowych rozwiązań.”


Łukasz Czernik

Prezes Zarządu